• ایران
  • پنجشنبه ، 3 تیر 1400
news-details

گزارش گلشن راز از دلایل شاد نبودن مردم؛ شادی حق مردم است

گلشن راز: امروزه با نگاهی گذرا در جامعه به ‌راحتی می ‌توان به این مهم دست یافت که دیگر بسیاری از مردم بنا به دلایل مختلف شاد نیستند، به ‌گونه ‌ای که با چهره‌ ای عبوس و درهم‌ رفته افراد مواجه می‌ شویم که این خود می ‌تواند نشان از غمگین ‌بودن آن ها داشته باشد.

متاسفانه امروزه شاهد سایه‌ افکندن فضای غمگین در جامعه هستیم که این خود می ‌تواند پیامدهای منفی بسیاری را در جامعه داشته باشد، به ‌گونه ‌ای که پزشکان بر این باور هستند که ریشه بسیاری از بیماری‌ ها شاد نبودن مردم و استرس بالای آن هاست.

روانشناسان معتقداند که ادامه ‌داشتن این روند سرشار از غم و غصه خود می ‌تواند زنگ خطری جدی برای سلامت مردم و در نهایت سلامت جامعه باشد.

به ‌طور کلی باید در نظر داشت که یکی از مهمترین معایب شادنبودن مردم را می ‌توان شیوع انواع بیماری‌ ها در میان افراد جامعه عنوان کرد، چراکه تحقیقات نشان می ‌دهد که شادی خود می‌ تواند عاملی بازدارنده برای ابتلا به بسیاری از بیماری ‌ها باشد.

بنابراین اگر مسئولان امر اقدامات جدی و مناسبی برای ایجاد شادی و نشاط انجام ندهند به‌ یقین در آینده نه ‌چندان دور می ‌توان شاهد افزایش آمار ابتلا به انواع بیماری‌ های خطرناک مانند انواع سرطان، بیماری‌ های قلبی و عروقی و مواردی از این دست شد‌؛ مقوله ‌ای که بهداشت و روان جامعه را دستخوش مشکلات و گرفتاری ‌های بسیاری خواهد کرد.

خشونت ماحصل جامعه غمگین

روانشناس و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز، افزایش آمار ابتلا به افسردگی را می ‌توان یکی دیگر از پیامدهای منفی شادنبودن مردم دانست و اظهار کرد: بسیاری از افراد جامعه متاسفانه به این عارضه مبتلا هستند که این خود می ‌تواند عاملی برای بروز بسیاری از بیماری‌ های روحی روانی نیز باشد؛ مساله ‌ای که افزون‌ بر جامعه، کانون خانواده را هم درگیر معضلات بسیاری می ‌کند.

"مینا زعفرانچی" با بیان اینکه کاهش امید به زندگی از دیگر معایب غمگین‌ بودن مردم محسوب می‌ شود، اذعان کرد: پزشکان بر این باور هستند که شادنبودن مردم می ‌تواند عامل اصلی برای کاهش امید به زندگی و همچنین افزایش آمار مرگ ‌ومیر در جامعه باشد که این خود می ‌تواند با پیامدهای منفی بسیاری همراه باشد.

وی افزود: یکی دیگر از معایب غمگین ‌بودن مردم را می ‌توان افزایش خشونت در میان افراد جامعه دانست، چراکه طبق بررسی ‌های به عمل آمده امروزه بسیاری از افراد به دلیل غمگین ‌بودن دیگر حوصله و توان تحمل بسیاری از رفتارها و حرف ‌ها را ندارند و در اثر کوچکترین مساله به ‌راحتی با یکدیگر درگیر می‌ شوند به ‌گونه ‌ای که طبق آمار منتشرشده، طی سال ‌های اخیر دعواهای خیابانی به‌ طرز عجیبی افزایش یافته است.

کارشناس مسائل خانواده تصریح کرد: خشونت در میان اعضای خانواده نیز بسیار زیاد شده است تا جایی که شاهد دعوا و زد و خورد میان اعضای خانواده و به‌ خصوص برخی زوج ‌ها نیز هستیم که این خود می‌ تواند باعث بروز تبعات منفی بیشتری شود. به ‌عنوان مثال افزایش قتل و موارد دیگر را می ‌توان در زمره دیگر عوارض منفی غمگین ‌بودن مردم عنوان کرد. این عارضه به بافت ‌های پنهان جامعه نیز آسیب ‌های جدی وارد می ‌کند.
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز، با بیان اینکه فقر خود می ‌تواند تاثیر بسزایی در افزایش و همه‌ گیرشدن ناراحتی مردم داشته باشد، ابراز کزد: طبق بررسی‌ های به عمل آمده با نامطلوب ‌شدن شرایط اقتصادی، شادی نیز از جامعه فاصله می‌ گیرد و شهروندان از حالت پویا و شاد به‌ سمت غمگین ‌شدن پیش می ‌روند. بنابراین به ‌راحتی می‌ توان این ادعا را داشت که غمگین‌ بودن خود ارتباط معناداری با فقر و بیکاری دارد.
زعفرانچی گفت: یکی از برنامه ‌های اصلی مدیران شهری و دولتمردان در کشورهای توسعه‌ یافته، کم‌ کردن بار این اختلالات روانی و البته استرس ‌ها است. در این میان روانشناسان و جامعه ‌شناسان اصلی ‌ترین نسخه درمانی برای چنین جامعه‌ ای را که درگیر استرس ‌ها و بیماری‌ های روانی است، نشاط و شادی اجتماعی می ‌دانند و معتقدند این نشاط در عملکرد افراد در جامعه تاثیرگذار خواهد بود.

وی با بیان اینکه فراهم ‌آوردن زمینه و بستر برای تعاملات اجتماعی می ‌تواند تا حد زیادی مداخله مثبت در کاهش افسردگی و مشکلات روانی در جامعه باشد، خاطرنشان کرد و گفت: شادی حق مردم است و نباید با این بهانه که این شادی ‌ها می ‌تواند زمینه هنجارشکنی را به وجود آورد، مردم را از این حق محروم کرد.

این دکتری روانشانسی اذعان کرد: ما وقتی اجازه ظهور و بروز شادی ‌های جمعی در شهرها را فراهم نمی ‌کنیم، یا حتی با ابزارهایی جلوی این شادی ‌های جمعی را می ‌گیریم، ناخودآگاه جوانان که بیش از سایر گروه‌ ها تشنه این تعاملات و نشاط اجتماعی هستند، به ‌سمت جمع‌ های پنهانی سوق می ‌دهیم. این راندن از فضای اجتماعی زمینه بروز آسیب ‌های اجتماعی را به وجود می ‌آورد؛ چیزی که در حال حاضر جامعه ایران از آن رنج می ‌برد.

تقویت روابط خانوادگی عامل افزایش نشاط از زندگی

جامعه شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز به کاهش روابط خانوادگی اشاره کرد و گفت: جامعه‌ شناسان بر این باور هستند که کاهش روابط خانوادگی می‌ تواند یکی دیگر از دلایل شادنبودن مردم باشد، چراکه امروزه در سایه شهرنشینی و برخی از مسائل دیگر روابط میان خانواده ‌ها به‌ طرز قابل تاملی کاهش یافته است که این خود می ‌تواند در زمره دیگر دلایل غمگینی مردم محسوب شود.

"نرمینه تمییز" تاکید کرد: لازم است روابط خانوادگی و به ‌خصوص روابط میان اعضای یک خانواده بیشتر شود تا در سایه آن بتوان شاهد ایجاد شادی و نشاط در خانه بود، چراکه امروزه دیگر در بسیاری از خانواده ‌ها صدای خنده و شادی و یا حتی بازی کودکان با والدین نیز شنیده نمی‌ شود که این خود جای بسی تاسف دارد.

این جامعه شناس اذعان کرد: امروزه والدین به دلیل مشغله کاری زیاد دیگر فرصت چندانی برای کودکان خود ندارند و کودکان نیز تمام وقت خود را با بازی ‌های رایانه ‌ای و یا تلویزیون سپری می ‌کنند که این خود می ‌تواند تاثیرات منفی بسزایی را در سلامت جسمی و روحی آن ها بر جای بگذارد.

وی یکی دیگر از دلایل شادنبودن مردم را چشم و هم‌ چشمی و استفاده بیش از اندازه از شبکه ‌های اجتماعی عنوان کرد و افزود: امروزه بسیاری از مردم زمان خود را در این شبکه‌ ها سپری می‌ کنند. بنابراین توصیه می ‌شود که افراد زمان کمتری را در شبکه‌ های اجتماعی سپری کند و در مقابل فرصت بیشتری برای باهم بودن داشته باشند تا از این طریق مشکلات خود را نیز بتوانند حل کنند. مطالعات نشان می ‌دهد افراد به دلیل استفاده بیش از اندازه از شبکه ‌های اجتماعی دیگر زمان کافی برای درد و دل ‌کردن و بیان مشکلات خود با دیگران ندارد که این خود می ‌تواند تاثیر بسزایی در غمگین ‌بودن افراد داشته باشد. بنابراین انتظار می‌ رود با کاهش ساعت استفاده از شبکه‌های اجتماعی این مشکل نیز تا حد زیادی مرتفع شود.

تمییزی با اشاره به اینکه شادنبودن رنگ ‌آمیزی شهری و همچنین برنامه‌ های تلویزیونی نیز می ‌تواند از دیگر دلایل غمگین ‌بودن مردم محسوب شود، تصریح کرد: امروزه با نگاهی گذرا بر سطح خیابان ‌ها به‌ راحتی می‌ توان به این مهم دست یافت که بسیاری از سازه ‌ها دارای رنگ ‌آمیزی سرد و بی ‌روح هستند که این خود می ‌تواند در روحیه افراد جامعه بسیار تاثیرگذار باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد تبریز اظهار کرد: از این ‌رو می ‌توان با ایجاد تغییرات اساسی در مدیریت شهری به ‌راحتی نشاط و شادی را به مردم هدیه کرد.

تمییزی تاکید کرد: غمگین ‌بودن مردم خود باعث تحمیل هزینه ‌های بسیار بالا به دولت خواهد بود؛ بنابراین شاید بهتر است بجای پرداخت هزینه‌ های بالا، با برنامه ‌ریزی ‌های مناسب و مدون، راهکارهای مناسبی برای افزایش شادی و نشاط در میان مردم از سوی دولت اتخاذ شود تا در سایه این مهم بتوان شاهد کاهش آسیب ‌ها و مشکلات اجتماعی نیز بود.

  • برچسب ها
اخبار مرتبط

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه