• ایران
  • سه شنبه ، 30 شهریور 1400
news-details

تعویق در برگزاری همایش «خسمه‌نگاری» و عرضه «خمسه شاه‌‌طهماسبی»

دبیرخانه همایش «خسمه‌نگاری؛ بازنمود خمسه نظامی در هنر» از تعویق زمان برگزاری این همایش خبر داد.

به  نقل از فارس، همایش «خسمه‌نگاری؛ بازنمود خمسه نظامی در هنر» که به همت معاونت پژوهشی این فرهنگستان قرار بود ۲۱ اسفند ماه ۱۳۹۸ همزمان با روز بزرگداشت حکیم نظامی برگزار شود، به دلیل توصیه‌های بهداشتی و ضرورت پیشگیری از خطر ابتلا به بیماری و صیانت از سلامت عمومی جامعه به زمان دیگری موکول شد.
زمان جدید برگزاری همایش «خسمه‌نگاری؛ بازنمود خمسه نظامی درهنر»، که با هدف پژوهش در قابلیت‌های هنری خمسة نظامی و نقش تأثیرگذار و جریان‌ساز آن در حوزه‌های گوناگون هنری و ادبی، برگزار می‌شود، متعاقباً اعلام خواهد شد.
علاقه‌مندان برای شرکت در همایش خمسه‌نگاری و دستیابی به اطلاعات مربوط به این همایش می‌توانند، به نشانی اینترنتی http://khamseh.honar.ac.ir مراجعه کنند.

 

 

* عرضه نسخه نفیس «خمسه شاه‌‌طهماسبی» در نمایشگاه کتاب تهران
مؤسسه متن رهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران با حمایت شهرداری تهران متن کامل نسخة نفیس و ارزشمند خمسه نظامی، معروف به شاه‌طهماسبی، را که در کتابخانة بریتانیا نگهداری‌ می‌شود، برای اولین بار چاپ و منتشر می‌کند.
این نسخه نفیس که قرار بود همزمان با همایش «خمسه‌نگاری؛ بازنمود خمسه نظامی در هنر» رونمایی شود، به علت تعویق این همایش، در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در دسترس علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.
خمسه نظامی گنجوی، به کتابت شاه محمود نیشابوری، استاد مسلّم نستعلیق، و نگارگریِ استادانی بی‌بدیل چون سلطان محمد، میرک اصفهانی، میرزا علی، میرسید علی، مظفرعلی و محمد زمان، یکی از نفیس‌ترین و مهمترین نسخ خطی است که از خمسة نظامی در تاریخ هنر ایران کتابت و تصویرگری شده است.
این نسخه که هر پنج مثنوی نظامی گنجوی را به طور کامل دربردارد، مشتمل بر ۴۰۴ ورق (۸۰۸ صفحه) و ۱۷ نگاره، از جمله نگاره معروف معراج حضرت رسول(ص)، اثر سلطان محمد است. تاریخ انجامة این نسخه سال ۹۴۶ هجری قمری را نشان می‌دهد.
یکی از ویژگی‌های مهم این نسخه، تشعیر و حل‌کاری، یعنی تزیین حواشی صفحات متن با نقوش گیاهی و حیوانی مُطلّاست که سابقه‌ای طولانی در هنر ایرانی دارد و در این نسخه به اوج می‌رسد. هر صفحه از ۸۰۸ صفحه این نسخه تشعیری یگانه دارد که اغلب مناظر طبیعی و نقوش حیوانی را به تصویر می‌کشد.
علاقه‌مندان می‌توانند به‌منظور پیش‌خرید این اثر ارزشمند، با تخفیف ویژه، با شماره تلفن ۶۶۴۱۱۰۱۶ـ۰۲۱ تماس بگیرند یا با نشانی الکترونیکی publishing@honar.ac.ir مکاتبه کنند.

 

 

* با همدلی برابر هجوم کرونا پیروزیم

خانه طراحان انقلاب اسلامی در پی شیوع ویروس کرونا در کشور، پوستر جدیدی را  با مضمون مقاومت در برابر این ویروس مزاحم طراحی و منتشر کرد.
این پوستر که «برنده زندگیست» نام دارد، با شعار «با همدلی در برابر هجوم کرونا پیروزیم» و ذیل هشتگ #کرونا_را_شکست_می‌دهیم منتشر شده است. 
پوستر «برنده زندگیست» توسط مهدی عسکری طراحی شده است.

  • برچسب ها
اخبار مرتبط

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه