• ایران
  • چهارشنبه ، 30 خرداد 1403
news-details

ایجاد وحدت و انسجام کل استان در دولت سیزدهم /جراحی وضعیت نابسامان اقتصادی استان الویت تمام دستگاهها

خرم در نشست تخصصی نخبگان اقتصادی کشور اظهار داشت: مشکلات اساسی و فراوانی در برخی از زمینه های مختلف مانند اقتصادی، اجتماعی و مسکن در استان دیده میشود ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری انجمن اقوام ایران اسلامی ؛ نشست تخصصی هم اندیشی توسعه اقتصادی و فرهنگی استان آذربایجان شرقی به همت انجمن اقوام ایران اسلامی و با حضور آقای دکتر خرم  استاندار آذربایجان شرقی و جمعی از نخبگان و فعالان اقتصادی کشور در روز دوشنبه مورخ   ۱۴۰۰/۹/۲۹   در مرکز  همایش های سازمان مدیریت صنعتی برگزار  شد . 
 جلسه با قرائت آیاتی چند از قرآن مجید ، سرود مقدس جمهوری اسلامی آغاز و  مهندس رستم پور ریئس هیئت مدیره انجمن ضمن عرض خیرمقدم  اطهار داشت : انجمن رنگین کمانی از اقوام ایران بزرگ بوده و یکی از اهداف مهم آن توسعه پایدار اقتصادی و فرهنگی کشور می باشد و برای نیل به این امر مهم و ایجاد بستر لازم و معرفی فرصت های سرمایه گذاری در استان آذربایجان شرقی ، نشست امروز با حضور  آقای دکتر خرم ، نخبگان ، خیرین و فعالین اقتصادی از استان‌های مختلف تشکیل شده است و امیدواریم این  جلسات با حضور  استاندارهای سایر استان‌ها و سرمایه گذاران علاقمند نیز تشکیل شود . 

در ادامه رستم پور  گفت ، جریان سرمایه و سرمایه گذاری همانند آب روان است که بهترین مسیر  را در هر شرایطی پیدا نموده و به راه خود ادامه خواهد داد پس باید با مشوق های اقتصادی و حمایت کامل از سرمایه گذاران به روند توسعه و مشارکت مردم کمک کنیم و این امر مستلزم   حمایت واقعی و صددرصدی استاندار و مسئولین استان از سرمایه گذاران علاقمند به سرمایه گذاری در استان می باشد . 
 آقای رستم پور درخواست نمود که اطلاعات کامل و مطالعات اقتصادی پروژه های آماده سرمایه گذاری در استان تهیه و ارسال شود ‌و پیشنهاد داد که برای  معرفی پروژه ها و پیگیری اخذ مجوزهای لازم ،  دبیرخانه ای در انجمن با هماهنگی استانداری تشکیل گردد . 
سپس آقای دکتر خرم اظهار داشت ؛ تبریز در بخش خصوصی نسبت به استانهای دیگر بعد از انقلاب وضعیت بهتری دارد، البته با تمام مشکلات در بخش حمایت های دولتی ، بخش خصوصی سرمایه گذاری های خوبی را داشته است.
در صنعت برق با وجود مصرف بالای 1500 مگابایتی در سطح استان دچار کمبودهایی هستیم و  طی هشت سال گذشته پیشرفتی نداشته ایم. توسعه استان در بخش آب رشد خوبی را داشته که با پیگیری ها و نگرش مناسب دولت سیزدهم در جهت تنفیذ اختیارات کامل به استاندار ها پیشرفت خوبی را داشته ایم،انتقال آب ارس به دشت تبریز از الویت موضوعات اساسی بشمار میرود که طی هشت سال اخیر پیگیری های خوبی در خصوص فعال شدن کارگاه و شروع بکار کردن تونل شده که تامین آب بخش صنعت ، شرب و کشاورزی از نتایج آن بوده و برطرف شدن مشکل آب  ، دشت شبستر و تبریز را در بر داشته است.
خرم افزود : در بخش معادن بلااخص مس، طلا و بخش های مختلف و مرتبط جزء استان های بکر بحساب آمده و آماده سرمایه گذاری هستیم، در بخش گردشگری دارای مناطقی توریستی و مستعد در شهرهای   ارس، کلیبر، جلفا ، بخش های مرکزی مراغه ، آذرشهر ، هشترود  بوده که ظرفیت های گردشگری آنها  قابل توجه می باشد، در بخش مسکن در نظر داریم تا 4 سال آینده حداقل 200 هزار مسکن ایجاد کرده که در همین خصوص شرایط جهت سرمایه گذاری و ساخت در اراضی دولتی و خصوصی مهیاست، در بخش پروژه های نیمه تمام حدودا 1548 طرح نیمه تمام وجوددارد که 936 پروژه آن تا 60% پیشرفت و مابقی زیر 40% میباشد که قابل واگذاری میباشد، به عنوان مثال راه آهن بستان آباد پیشرفت 98% را در پی داشته اما به جهت نبود سرمایه کافی به میزان 200 میلیارد متوقف مانده است که اتصال به راه آهن تبریز را در بر دارد که با تکمیل فرایند آماده سازی آن منطقه تبدیل به یک هاب لجستیک قدرتمند در کشور خواهد شد.
ایشان در ادامه به الویت استان و پتانسیل موجو در بخش خدمات اشاره داشتند و نیاز به سرمایه گذاری در این بخش را مهم دانستند.
استاندار آذربایجان شرقی در ادامه گفت: اخیرا در ارتباطات مرزی با سفرای کشورهای گرجستان،آذربایجان ،ارمنستان ، ترکیه و روسیه جلساتی برگزار شد    که در پی آن ایجاد ارتباط زمینی و صادرات به کشورهای اوراسیا از مرز نوردوز   در دست اقدام می باشد و آقای ظهوریان سفیر کشورمان در ارمنستان از آمادگی کامل تاسیس دفاتر اقتصادی در تمام شهرهای این کشور خبر داد و ترانزیت کالا را از پتانسیل های خوب این روابط دانست و کشور گرجستان نیز  در خصوص همکاری های اقتصادی اعلام امادگی کامل نموده است . 
خرم در ادامه اظهاراتش گفت: استان ما در کشور  جزء بالاترین ثبت شرکت های دانش بنیان را به خود اختصاص داده اما به دلیل فقدان کارخانه های نوآوری این عرصه باعث مهاجرت نخبگان از استان و کشور شده است.
در ادامه دکتر کلامی معاون اقتصادی استانداری  به شرح مختصری از ویژگی های صنعتی ، اقتصادی و ظرفیت های موجود در استان از قبیل احداث بزرگترین شرکت صنعتی و سرمایه گذاری کشور بنام بعثت، دسترسی به ظرفیت بالای بازار کشورهای حوزه  CIS ، منطقه آزاد ارس و هم مرزی با کشور ارمنستان و امکان حضور در اوراسیا و اروپا و نیز به برنامه هند با ارمنستان مبنی بر احداث کریدور  دریای خلیج فارس تا دریای سیاه اشاره نمود که که استان  در این کریدور بوده که این امر باعث گسترش تجارت با اروپا  خواهد شد .
در ادامه خرم ضمن  تقدیر و تشکر از بانیان تشکیل این جلسه آقایان جواد کلاهدوزان   و رستم  پورخواستار برگزاری منظم و مدون این جلسه هر دو ماه یک بار شد .
در پایان آقای کلاهدوزان دبیر کل انجمن  ضمن اعلام خرسندی از تمایل و پیگیری  برگزاری جلسات با حصول نتایج  توسط شخص استاندار ، بیان نمودن درب اتاق ایشان طبق سنوات گذشته بروی تمامی عزیزان بلااخص سرمایه گذاران محترم باز است واستانداری خانه دوم ایشان است تا باهمت هم مشکلات را زودتر مرتفع ساخته و به نتایج خوبی برسیم. واز حضور تمامی عزیزان در این جلسه تشکر کرد ند و با ابراز این که در اندک زمان تمهیدات برنامه استقبال خوبی از کل کشور برای موضوع  انجام شد که این امر را  عشق سربازان عرصه های اقتصادی به کشورمان  در راستای بالابردن توان اقتصادی استان‌ها و کشورمان دانست 
و ضمن تشکر مجدد از تلاش های کلیه مرزبانان  نظام مقدس جمهوری اسلامی  بیان نمودند آرامش امروز کشورمان از هر حیث مدیون خون تمام شهدایمان می باشد که باید از این  یاد گار گرانبها و ارزشمند  همه جانبه و با جان ودل مواظبت کنیم 

پایان خبر400927

اخبار مرتبط

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه